80-lecie „poniatówek”, połączone z obchodami Nocy Świętojańskiej, celebrowano w Starem (gmina Wysoka). Poniatówki to małe wiejskie osiedla, które powstały w okresie parcelacji (podziału) ziem w latach trzydziestych poprzedniego wieku. Inicjatorem akcji osadniczej był wówczas Juliusz Poniatowski, minister rolnictwa. Pomysłodawcami przedsięwzięcia nawiązującego do historii sprzed ośmiu dekad byli natomiast członkowie Rady Sołeckiej z sołtysem Edmundem Fonferkiem na czele. Wydarzenie, mające na celu ugruntowanie dziedzictwa kulturowego oraz zintegrowanie mieszkańców, bardzo przypadło do gustu zgromadzonym.
Imprezie patronował Eligiusz Komarowski, starosta pilski, który również dotarł na obchody: -
Dbałość o historię i wzmacnianie naszej tożsamości to obowiązek starszych pokoleń wobec generacji, które wkrótce je zastąpią. Wspaniale, że w Starem grupa miłośników tradycji i historii pod przewodnictwem pana Edmunda Fonferka edukuje lokalną społeczność i dba o jej integrację.
Uroczystość zapoczątkowało spotkanie przed obeliskiem, gdzie nastąpiło odsłonięcie tablicy upamiętniającej osoby zamordowane przez hitlerowców 1 września 1939 roku: Kazimierza Batora, Helenę Barciszewską, Wacława Barciszewskiego i Michała Maciejewskiego. Ksiądz Mirosław Krupiński, proboszcz parafii pw. Trójcy Świętej w Głubczynie, dokonał poświęcenia, a pani Maria Maliszewska, córka zamordowanego Michała Maciejewskiego, dokonała uroczystego odsłonięcia tablicy. Mieszkańcy i władze gminy oddali hołd ofiarom i złożyli kwiaty. Następnie w intencji zamordowanych oraz mieszkańców została odprawiona Msza święta. Po jej zakończeniu Roman Chwaliszewski, historyk i regionalista przybliżył postaci zamordowanych, nawiązał do dziejów regionu oraz historii powstania „poniatówek”. Burmistrz Wysokiej Marek Madej oraz sołtys wsi Stare Edmund Fonferek przekazali podziękowania najstarszym żyjącym mieszkańcom za uczestniczenie w uroczystości oraz przekazanie wielu cennych historycznych informacji na temat regionu.
Następnie ogłoszono wyniki i wręczono nagrody w konkursie fotograficznym „Gmina Wysoka w kadrze”. Wszyscy obecni na uroczystości zostali zaproszeni na degustację lokalnych potraw, przygotowanych przez niezawodne panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Punktualnie o 19:00 rozpoczęło się widowisko ”Tradycje Nocy Świętojańskiej”. W trakcie jego trwania odbyła się prezentacja i konkurs wianków, występy Teatru HAK oaz ZaCni, przejście nad wodę i puszczanie wianków, śpiewy przy ognisku oraz pieczenie kiełbasek, a także biegi w poszukiwaniu kwiatu paproci. Całość imprezy uświetniła zabawa taneczna.